Report on the work of the Management Board

Statistics on the work of the Management Board and number of meetings

Size of the Management Board

The size of the Management Board is determined by the Board of Directors in accordance with the Company’s Charter. As of December 31, 2018, the Board had nine members.

Members of the Management Board and their attendance of meetings
Member of the Management Board Position Meetings attended (61 in total) Meetings attended in person (7 in total) Meetings attended in absentia (54 in total)
Boris Kovalchuk Chairman of the PJSC Inter RAO Management Board 60/61 7/7 53/54
Mikhail Konstantinov Member of the Management Board and Head of the Legal Affairs Unit of PJSC Inter RAO 58/61 7/7 51/54
Alexey Maslov Member of the Management Board and Head of the Strategy and Investment Unit of PJSC Inter RAO 2/61 0/7 2/54
Yevgeny Miroshnichenko Member of the Management Board and Head of the Financial and Economic Center of PJSC Inter RAO 58/61 6/7 52/54
Valery Murgulets Member of the Management Board and Head of the Innovations, Investment, and Cost Management Unit of PJSC Inter RAO 50/61 4/7 46/54
Pavel Okley Member of the Management Board and Head of the Production Unit of PJSC Inter RAO 57/61 7/7 50/54
Alexandra Panina Member of the Management Board 28/61 3/7 25/54
Dmitry Filatov Member of the Management Board and Head of the Supply Division of PJSC Inter RAO 58/61 6/7 52/54
Yury Sharov Member of the Management Board and Head of the Engineering Unit of PJSC Inter RAO 56/61 6/7 50/54
Changes to members of the Management Board
Elected Departed
Yury Sharov Due to the expiration of his term as a member of the Management Board, he was elected for a term of five years starting from May 24, 2018 (powers extended) Karina Tsurkan Powers as a member of the Management Board prematurely terminated on June 28, 2018
Alexandra Panina Elected a member of the Management Board for a term of five years starting from July 17, 2018 Ilnar Mirsiyapov Powers as a member of the Management Board prematurely terminated on July 17, 2018
Alexey Maslov Elected a member of the Management Board for a term of five years starting from December 20, 2018 Alexander Boris Regarded as having departed the Management Board due to his sudden death on November 7, 2018